California Üniversitesi Öğrencileri: Amacımız Filistinlileri Öldüren Şirketlere Yaptığı Yatırıma Dikkat Çekmek

ABD genelinde yüzlerce üniversitenin kampüslerini saran Filistin’e destek eylemleri dördüncü haftayı geride bıraktı. Los Angeles California Üniversitesi (UCLA) kampüsünde 25 Nisan’da başlayan protestoların ardından yaşanan şiddet olayları dünya gündemine oturmuştu. Bu eyleme katılan öğrenciler amaçlarının, ”Üniversitelerin Filistinlileri öldüren şirketlere yaptığı yatırıma dikkat çekmek’’ olduğunu söylediler.

Polis müdahalesinin devam ettiği UCLA’deki bir master öğrencisi, protestocuların üniversiteden talebini şöyle dile getirdi:

”ABD’deki üniversiteler milyar dolarlık üniversiteler ve İsrail ile çalışan şirketlere yatırım yapıyorlar. Filistinlileri öldüren şirketlere kaynak oluşturarak fayda sağlıyorlar. Bu nedenle öğrenciler de İsrail’i destekleyen yerel kurumlara dikkati çekmek istedi ve bu kurumların çoğu üniversiteler. Biz bu kurumlardan desteğin /yatırımın çekilmesini istiyoruz.”

FİLİSTİN’E DESTEK EYLEMLERİNDE ABD’DE 2 BİN GÖZALTI

UCLA kampüsünde 25 Nisan’da Filistin’e destek amacıyla başlayan kamp eylemleri üçüncü gününde İsrail destekçilerinin karşı protestolarına yol açmıştı. Öğrencilerin kampa alanlarına 30 Nisan’da saldıran karşı protestocularla yaşanan çatışmalar sonucunda eylemciler polis müdahalesiyle karşı karşıya kaldı.

Geçen hafta UCLA yönetiminin Filistin’e destek kamplarını kaldırmak istemesiyle birlikte kampüste gerilim daha da arttı, 200’ün üzerinde öğrenci, ABD genelinde ise 2 binden fazla öğrenci gözaltına alındı.

Şiddet olayları, küresel düzeyde ifade özgürlüğünün sınırları ve antisemitizm tartışmalarını da gündeme getirdi.

California Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Hamoun Dolashahi yaşanan şiddet olaylarında Filistin’e destek veren öğrencilerin kışkırtıcı bir payı olmadığını söyledi. Dolashahi, ”Bu hareket Filistinlilerin özgürlüğüne odaklı, şiddetsiz bir harekettir. Öğrenciler sadece polis ve Siyonistlerden şiddet gördüklerinde, şiddetle karşılık veriyorlar. Yahudi ve Siyonistleri de ayırmak gerekir. Yahudi öğrenciler çoğu zaman bizleri destekliyor ve onlar da İsrail’e giden parayı protesto ediyor.” dedi.

PROTESTOLAR AVRUPA’YI DA ETKİSİ ALTINA ALDI

ABD kampüslerini saran protestolar, bu hafta Avrupa üniversitelerinde de etkisi altına aldı. İngiltere’nin dünyaca ünlü Cambridge ve Oxford üniversitelerinde de çadır kampları kurarak, belirli alanları protesto noktasına çevireren öğrenciler bu noktalara “özgürleştirilmiş alanlar” adını veriyor.

Protestolar İtalya, İspanya, Fransa, Danimarka, Finlandiya ve Almanya’nın da aralarında bulunduğu pek çok ülkenin üniversitelerinde öğrencilerden destek buldu.

Avrupa kampüslerinde düzenlenen protestolarda da öğrencilerin, üniversitelere İsrail ile ticari ilişkisi bulunan şirketlerle bağlantıyı kesme çağrısı öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir